این مطلب ۶۳۸ بار خوانده شده
سیلی سیل به میراث لرستان؛

حال ناخوش بناهای چند هزار ساله سرزمین پل‌ها و آبشارها/ شاهکارهای معماری جهان در خطر نابودی

بناهای تاریخی لرستان که شاهکار معماری جهان به حساب می‌روند بر اثر وقوع سیلاب آسیب جدی دید و با توجه به در پیش رو بودن بارش‌های پاییزی در خطر نابودی قرار دارند.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایری از لرستان ، آثار تاریخی گویای هویت و فرهنگ هر منطقه است، میراث هایی که از گذشتگان به جای مانده و هر کدام با معماری های بی نظیری ساخته شده که اوج خلاقیت و هنر را می توان در تک تک آثار تاریخی مشاهده کرد. استان لرستان بیش از ۵۰۰۰ آثار تاریخی با قابلیت ثبت دارد به طوری که در هر منطقه این استان آثار تاریخی بسیار زیبا و بی نظیری وجود دارد که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی از این آثار تاریخی بازدید می کنند.

در سیل فروردین ماه امسال ۶۰ میلیارد تومان به آثار تاریخی استان لرستان از جمله قلعه فلک الافلاک، پل های تاریخی، خانه های تاریخی و بناهای با معماری منحصر به فرد خسارت زیادی وارد شد، شدت بارش ها و وقوع سیلاب در لرستان سبب شد که درصد بسیار زیادی از پل های تاریخی لرستان تخریب شود. 

حال ناخوش خانه‌های تاریخی بروجرد شهرستان بروجرد به دلیل وجود بیش از ۲۰۰ خانه تاریخی به دیار خانه های تاریخی شهرت دارد، خانه هایی که قدمت برخی از آنها به قرنها پیش بازمی‌گردد و معماری سنتی و اسلامی در این آثار موج می زند. بسیاری از خانه های تاریخی بروجرد در ۲۸۰ هکتاری بافت های قدیمی این شهر واقع شده که از جمله مجموعه طباطبایی ها، خانه حاتمی، مغیث الاسلام، مصری، صدرزاده، بیرجندی، نجارپور، رئیسی و بیت تاریخی آیت اله بروجردی(ره) از جمله خانه های تاریخی هستند که تعدادی از این خانه ها در طول ایام سال میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی هستند. بر اثر زلزله سال ۱۳۸۵ تعداد زیادی از آثار تاریخی بروجرد آسیب دیدند و با اعتبارات اندک و ناچیز تنها در حد یک مُسکن برای آنها اقدامات مرمتی انجام شد تا از خطر نابودی و تخریب در امان باشند و این در حالیست که در طول این سالها اعتبارات قطره چکانی مشکلات مرمتی آثار تاریخی را آنگونه که انتظار می رود حل نکرده است. خسارت ۱۴ میلیاردی سیلاب به آثار تاریخی بروجرد  بر اثر سیلاب امسال ۵۷ اثر تاریخی در بروجرد دچار آسیب و خسارت شد که بیشترین خسارت ها مربوط به خانه های تاریخی بود اما مسجد جامع، مسجد امام(ره)، پل های تاریخی، قلعه هزار جریب و برخی دیگر از آثار تاریخی از سیلاب در امان نماندند و دچار خسارت شدند. طبق برآوردهایی که انجام شد سیلاب ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به آثار تاریخی شهرستان بروجرد خسارت وارد کرد و تاکنون برای مرمت این آثار تاریخی اعتباری در نظر گرفته نشده است. البته در سیلاب خانه تاریخی افتخارالاسلام نیاز مرمتی اضطراری داشت که بلافاصله انجام شد، همچنین اقدامات اندک مرمتی در مسجد تاریخی امام(ره) و مسجد جامع صورت گرفته اما در سایر آثار تاریخی به دلیل نبود اعتبار اقدام مرمتی انجام نشده است.

در سیلاب خانه نورعلی خان در اشترینان، خانه تاریخی نجارپور، صدرزاده، حاتمی و رئیسی آسیب دیدند و نیاز به اقدامات مرمتی دارند.

 بسیاری از آثار تاریخی به دلیل نفوذ پذیری، آب زیادی از بارش‌ها را در خود جمع می کند و اگر مرمت لازم صورت نگیرد بر اثر بارندگی های بعدی و سنگینی بارش برف در معرض تخریب و نابودی قرار می گیرند.

 در حال حاضر اقدامات اندک مرمتی و هر آنچه که در بخش آثار تاریخی صورت می گیرد از اعتبارات سال ۹۷ است و از اعتبارات ملی و جاری هنوز اعتباری تخصیص داده نشده است. با گذشت ۶ ماه از سیل ویرانگر در استان لرستان متاسفانه تاکنون اعتباری برای جبران خسارت در بخش آثار تاریخی در نظر گرفته نشده و این در حالیست که بارندگی های پاییز می تواند زنگ خطری برای آثار تاریخی باشد که در اثر سیلاب امسال آسیب دیده و روند تخریب آنها را سرعت ببخشد.

۱۰۰ بنای تاریخی لرستان دچار خسارت شد

 بر اثر سیل فروردین ماه امسال بسیاری از آثار تاریخی استان لرستان آسیب دید و دچار خسارت شد که شدت آسیب در برخی از بناها کمتر و در برخی از بناها بیشتر بود.

حدود ۱۰۰ بنای تاریخی در استان لرستان بر اثر سیل آسیب دید که طبق برآوردها میزان خسارت ها ۶۰ میلیارد تومان اعلام شد که میزان خسارتها در سامانه ای که اعلام شد، ثبت گردید.

 با گذشت چند ماه از سیل اما تاکنون اعتباری برای آثار تاریخی که در سیل دچار خسارت شده اند اختصاص داده نشده البته با اعتباراتی اندک از خود سازمان اقدامات مرمتی اضطراری را برای برخی از بناهای تاریخی انجام دادیم که یکی از این آثار پل کشکان بود که اقداماتی برای آن صورت گرفت تا در صورت بروز سیلاب از تخریب پل جلوگیری شود.

 با توجه به اینکه همه پل های تاریخی در مسیر رودخانه قرار دارند، نیاز به حفاظت و مرمت دارند تا حفظ شوند و می طلبد که با تخصیص اعتبارات مورد نیاز بتوانیم این آثار تاریخی و یادگارهای دوران های گذشته را حفظ کنیم.

تاکنون مکاتبات لازم و پیگیری هایی صورت گرفته و اعلام خسارت نیز انجام شده و در صورت تامین اعتبار، کار مرمت آثاری که نیاز به مرمت دارند انجام می شود.

 در کل استان لرستان بیش از ۵۰۰۰ آثار تاریخی وجود دارد که هر کدام در نوع خود بی نظیر بوده و قابلیت ثبت ملی را دارند البته در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ اثر تاریخی در استان لرستان در فهرست آثار ملی ثبت شده است. بارش های پاییزی زنگ خطری برای آثار تاریخی آسیب دیده هر ساله در ایام مختلف سال مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به استان لرستان و شهرستانها سفر می کنند و از نزدیک آثار تاریخی را می بینند و از معماری های بی نظیر آنها لذت می برند، آثاری که هر کدام مجموعه ای عظیم از تمدن و تاریخ را در خود جای داده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات