برگزاری کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی و راه‌اندازی تعاونی‌های بسیج عشایری در آذربایجانشرقی

س., 06/14/2016 - 18:57
بسیج عشایر آذربایجانشرقی/
برگزاری کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی و راه‌اندازی تعاونی‌های بسیج عشایری در آذربایجانشرقی
برگزاری کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی و راه‌اندازی تعاونی‌های بسیج عشایری در آذربایجانشرقی
بسیج عشایر: کارگاه آموزشی راه اندازی تعاونی عشایری با حضور کارشناس ارشد اتحادیه تعاونی های عشایری استان آذربایجانشرقی و با شرکت فرماندهان و بسیجیان پایگاههای تابعه در محل حوزه مقاومت بسیج عشایری شهیدشیرودی لاریجان استان آذربایجانشرقی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایر از آذربایجانشرقی؛ کارگاه آموزشی راه اندازی تعاونی عشایری با حضور "خرسندی" کارشناس ارشد اتحادیه تعاونی های عشایری استان آذربایجانشرقی و با شرکت فرماندهان و بسیجیان پایگاههای تابعه در محل حوزه مقاومت بسیج عشایری شهیدشیرودی لاریجان استان آذربایجانشرقی برگزار شد.

خرسندی در این دیدار اظهار کرد: تعاون به عنوان یکی از اصول پذیرفته شده اقتصادی در نظام های گوناگون حاکم بر جهان و از دیر باز مورد توجه دین مبین اسلام و بزرگان بوده است و تعاونی ها جلوه و تبلوری از جامعه مدنی هستند که به علت رابطه ی عمیقی که با مردم دارند از مهمترین جلوه‌های مشارکت و حضور مردم محسوب می شود.

وی در ادامه جلسه تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی و اهمیت دادن به بخش تعاون به عنوان بخشی از اقتصاد مملکت، تعاونی ها به تدریج جایگاه خود را در بین مردم پیدا کرده و رشد و توسعه یافتند از جمله تعاونی های روستایی کشاورزی و تعاونی های تولید روستایی را می توان نام برد که نقش عمده ای در خصوص توسعه پایدار در بخش کشاورزی دارند.

از جمله اقدامات صورت گرفته توسط تعاونی ها در خصوص توسعه پایدار در بخش کشاورزی می توان موارد زیر را نام برد.

الف) بازاریابی جهت فروش محصولات کشاورزی شرکت های تعاونی گاهی به عنوان کارگزار بخش دولتی و بر اساس قوانین و دستورالعمل ها اقدام به خرید محصولات کشاورزی به صورت تضمینی می نمایند. همچنین با دیگر سازمان های اقتصادی ارتباط و مناسبات رو به توسعه برقرار کرده که این ارتباط باعث می شود بازارهای مناسب و مطمئن پیدا کنند، در نتیجه توان اقتصادی خود را تقویت کرده و به علاوه با شرایط آسان تری از منابع و امکانات دیگر سازمان ها استفاده کنند.

با توجه به اینکه اصل ششم از اصول بین المللی تعاون به کلیه تعاونی ها توصیه کرده که با سایر تعاونی ها و نیز سازمان ها و موسسات مختلف ارتباط برقرار کرده و از امکانات محصولات و خدمات یکدیگر استفاده برابر و منطقی نمایند، از این راه تعاونی ها قادر خواهند بود به عنوان یک سازمان اقتصادی روزبه روز خود را توانمندتر از گذشته کنند و از لحاظ منابع انسانی و مادی رشد و توسعه یابند.

ب) تامین نهاده ها و وسایل مورد نیاز کشاورزی یکی از مهمترین وظایف تعاونی ها تامین نهاده ها از قبیل کود، سم و بذر اصلاح شده به قیمت مناسب و توزیع به موقع آن است. علاوه بر این نقش مهم تعاونی ها بالا بردن ضریب مکانیزاسیون می باشد؛ با توجه به اینکه این ضریب در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است، تعاونی ها از طریق راه اندازی سیستم اجاره ای ماشین آلات در قالب تشکل های مکانیزاسیون، اقدامات مناسبی انجام داده اند. ج) اعتبارات شرکت های تعاونی یا از طریق منابع داخلی خود و یا با همکاری سایر بانک ها و موسسات اعتباری نقش عمده ای در تامین اعتبارات مورد نیاز کشاورزان دارند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)