این مطلب ۵۲ بار خوانده شده
آذربایجانشرقی/

مسجد جامع منطقه عشایری اهر+تصاویر

بسیج عشایر: فضاي شبستان مسجد توسط ديوارهاي جدا کننده اي به سه قسمت با کاربري هاي مختلف تقسيم شده است.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایری از آذربایجانشرقی؛ اين بنا در کوچه جمعه مسجد، در خيابان قدس واقع شده و ساختمان اوليه آن به دوره سلجوقي و اتابکان آذربايجان منسوب است.

اين مسجد داراي صحن روباز، شبستاني با ستون هاي حجيم و کتيبه هاي تاريخي است. حياط مسجد بدون درنظرگرفتن چندين اتاق در طرفين سردر، داراي ۱۰/۳۱متر طول و ۵/۲۸ متر عرض است و در وسط آن، حوضي متناسب با ابعاد آن وجود دارد.

در ورودي و کفشکن مسجد در گوشه جنوب غربي حياط واقع شده است. شبستان مسجد، فضايي وسيع و کم ارتفاع به طول ۶/۳۰، عرض ۱۶و ارتفاع ۵ متر با احتساب گنبدها، است.

پوشش ۲۱ گنبدي اين شبستان، برروي چهارده پايه در وسط و چهارده نيم پايه در اضلاع شمالي و جنوبي قرار گرفته است.

ستون ها از حجم زيادي برخوردارند که تناسب مسجد را برهم زده است. تمام سطوح ستون ها و ديوارها سفيدکاري و تنها قسمت هايي از ازاره آن سيمان کاري شده است.

فضاي شبستان مسجد توسط ديوارهاي جدا کننده اي به سه قسمت با کاربري هاي مختلف تقسيم شده است. بر کتيبه سردر مسجد، در چهار سطر، متن ذيل نوشته شده است : "به تاريخ ثلث و عشرين و مائه بعد الالف من الهجرة از غير المال مرحوم حاجي محمد سليم مسجد جامع بنا گرديد[۱۱۲۳]".

کتيبه ديگري در کفشکن مسجد وجود دارد که حاکي از تعمير مسجد به سال ۱۱۹۸ ه-ق است. در اين مسجد، کتيبه هاي ديگري مربوط به تعميرات بنا مورخ ۱۱۵۲و ۱۱۵۸ه.ق وجود دارد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات